Obec Vlčnov
rozšířené vyhledávání
rozšířené vyhledávání

Otec krále: Honza by nám občas rád kraloval

Otec krále: Honza by nám občas rád kraloval

 

HonzaSlovácký deník, 27.54.2011, Pavel Bohun

 

Vlčnov - Jako před svatbou spojenou s oslavami významného životního jubilea to v těchto dnech vypadá v domě Pavla Procházky z Vlčnova. Jeho syn Jan je totiž letošním vlčnovským králem, a tak jsou přípravy na velkou slávu, která vypukne o víkendu, v plném proudu.

Že hektické dny trvají už dlouho, ale dají se zvládnout, potvrzuje Pavel Procházka s úsměvem. ?Vaříme, pečeme, děláme novou fasádu. Jízda králů je impulz dokončit věci, které se léta odkládaly a nebyl na ně čas. Do příprav je ale zapojená celá rodina.

Všechnu náročnou výzdobu na koně už v zimě udělala králova babička Božena Pavelčíková, která také připravuje a dává dohromady všechny varianty kroje, které budeme na jízdu králů potřebovat. A to je mnoho práce, kterou bychom bez ní nezvládli. Děkujeme jí za to ze srdce,? říká hrdý ?královský? otec.

Zkušenosti už ale rodina Procházkova s přípravou na jízdu králů má. Honzík totiž není prvním králem, který se v ní objevil.

?Králi už byli tři Honzovi bratranci, Jenda Vráblík v roce 1995, Dušan Vráblík v roce 1999 a Martin Vlk v roce 2003,? vzpomíná Pavel Procházka.

 

Koně se nebojí


Malý Honza přenechává starosti rodičům a na svou důležitou roli se těší. ?Kluci k nám přišli už v září, vybrali si mě, ale já jsem se rozhodl až později. Na koníkovi jezdím taky rád, už jsem třikrát trénoval. Nebojím se, mám Korinu a to je klidný kůň. Už jsem jezdil i bez vodiče,? chlubí se malý král.

Nejvíc se těší na předání vlády od dosluhujícího krále Romana Hruboše. ?Je to můj kamarád. A taky se těším na to, jak si pro mě kluci přijedou k nám domů a pojedeme spolu na koních.? Obavy nemá ani z dlouhého mlčení. ?To vydržím, jen se občas napiju,? má Honzík jasnou představu. Zda bude letošní vlčnovský král jednou kralovat i na nějakém vedoucím postu, si zatím jeho otec netroufá odhadnout. ?Těžko v tomto věku soudit, nám by někdy rád velel jako každé dítě, dokáže být pěkný čertík. Jindy o něm ale ani nevíme. Uvidí se, říká Pavel Procházka.

 

Honza


 

Zpravodaj

Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Mobilní aplikace

v obraze

google-play-downloadapp-store-download