Do Vlčnova se sjeli návštěvníci z celého světa
Do Vlčnova se sjeli návštěvníci z celého světa
DOBRÝ DEN S KURÝREM, 26.5.2008
Královská tradice rodiny Šobáňových
Vlčnovské slavnosti s jízdou králů patří k největším kulturním akcím našeho regionu. Třídenní svátek nabídl desítky pořadů a kulturních akcí pro malé i velké, pestrobarevnou přehlídku nejrůznějších krojů, písní, tanců a řemesel.
Kromě Klubu sportu a kultury a obce Vlčnov je jedním z hlavních organizátorů i Společnost jízdy králů, která tyto slavnosti podporuje už sedmnáct let. Má dvě sta třicet čtyři členů, z nichž je jen dvacítka přespolních. Prioritou občanského sdružení je, že se každý král automaticky stává čestným členem. ?V současnosti máme devatenáct králů, a to už je teda síla,? spokojeně upozorňuje předseda sdružení Antonín Pavelčík.
Páteční večerní program ve velkém sále KSK letošní vlčnovské slavnosti oficiálně zahájil. V programu se představily Kačenky z Bánova, Javorina a CM Strýci ze Strání, ženský sbor Plkotnice ze Suché Loze a další. Vrcholem večera byla soutěž O nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku na Uherskobrodsku, kterou doprovodila CM Mladí Burčáci.
Ve verbířské soutěži cifrovalo šest verbířů, z nichž porotci Ivan Marčík, Josef Bazala a Petr Vozár korunovali ty nejlepší. Na třetím místě skončil domácí Jiří Ulčík, druhý byl Petr Klein z Dolního Němčí a první příčku obsadil Libor Moštěk z Vlčnova. Anketu diváka vyhrál stříbrný Dolněmčan, který s sebou přivezl celý zástup fanoušků. ?Škoda je, že se zúčastnilo málo verbířů, to si vlčnovská jízda králů ani Uherskobrodsko nezaslouží,? říká Josef Bazala, se kterým na toto téma připravíme povídání.
Sobota patřila jarmarku, koncertu DH Vlčnovjané a pořadu Vitajte ve Vlčnově, kde vystoupili domácí folkloristé, ale i Oravan, host ze Slovenska. Večer se neobešel bez obřadného předávání vlády mezi loňským králem Radimem Podškubkou a novým králem Petrem Šobáněm. Večer a noc už byly ve znamení nezapomenutelné atmosféry ve vlčnovských búdách.
V neděli se do Vlčnova sjeli návštěvníci ze všech koutů světa, aby mohli na vlastní kůži prožít jedinečnost jízdy králů.
Autor: IVA TYMROVÁ
Pod taktovkou babičky Františky všechno odsýpalo
Činorodá babička Františka Šobáňová se k přípravě vnukova kralování postavila čelem. Nebyla akce, na které by chyběla, nic se bez ní neobešlo. Před třiadvaceti lety si všechnu tu organizaci vyzkoušela, když byl králem syn Petr. ?Letos jsme sami, v rodině, nadělali všechny růže, pomáhaly mně švagrové a kamarádky,? říká Františka, která celé nedělní dopoledne zdobila pestrobarevnými růžemi a třásněmi koně Nikara, na kterém jel král, vnuk Petr. ?Když byl králem syn Petr, můj tatínek jej vyváděl mezi pobočníky,? vzpomíná Františka na rodinnou tradici, kterou chtějí dodržet i letos. ?Můj muž krále vyvede mezi pobočníky a tam jej převezme druhý dědeček František Knotek, jenž ho doprovodí v průvodu,? upozorňuje na rozdělené úkoly babička, ke které se hned přidává i manžel František Šobáň, s královskou slivovicí v ruce. ?Když byl náš kluk za krála, došel jsem za tchánem a optal se ho, lesti nám s tým pomože. On súhlasil, dal slivovicu, prasátko a tak jsme to udělali,? vzpomíná na rozdíl mezi synovou a vnukovou jízdou králů. ?Změny jsou velké. Syn má hospodářství a selský dvůr, na kterém všichni půl roku pracovali, aby mohli Vlčnov reprezentovat,? poukazuje na krásné prostředí dvora děda František, který je na svoje královské Petry patřičně hrdý.
Autor: IVA TYMROVÁ
Být králem je bezstarostná jízda
?Jako král jsem neměl tolik starostí. Prožil jsem si jen královské povinnosti, ale synovo kralování mě posunulo úplně jinam,? říká Petr Šobáň, tatínek krále, jež během povídání musel rozhodnout asi deset organizačních věcí. ?Mám teď úplně jiný pohled. Troufám si říct, že mají oba dva prožitky své plusy i minusy, ale jako jedenáctiletý kluk jsem si jízdu užil určitě bezstarostněji,? usmívá se Šobáň, ruku v ruce s manželkou Bohdanou.
A jaká byla otcovská královská rada - krále králi? ?Synovi jsem poradil, aby nebyl nervózní, bral všechno v klidu a zůstal svůj,? loučí se tatínek Petr.
Autor: IVA TYMROVÁ
Kamarád z vojny zažil krále v rodině už dvakrát
Na jízdu se sjíždí příbuzní a známí z celé republiky. Nejinak tomu bylo i u Šobáňů. Pozdravit v kroji přišla ředitelka KSK Zdeňka Brandýsová, ale i rodina letošního hluckého krále Lukáše Šimčíka a další krojovaní.
Za dědáčkem Františkem Šobáněm přijel dlouholetý kamarád z vojny, jenž prožil kralování v rodině už dvakrát. ?Jezdím sem už čtyřiadvacet let a jízdu jsem vynechal jen párkrát,? říká Jiří Brabenec, který přijel s manželkou Marií. (oba na snímku) ?Byli jsme tady, když byl za krále syn, takže jsme si nemohli nechat ujít ani vnuka,? říkají manželé Brabencovi z Milešova pod Milešovkou, kam na oplátku zase sem tam zajíždí zavzpomínat na vojenské historky děda František.
Autor: IVA TYMROVÁ