Na krojovém plese ve Vlčnově představili vlčnovského krále
Vlčnov – Jedenáctiletý František Šobáň byl v sobotu 25. ledna večer ve vlčnovském Klubu sportu a kultury hlavní postavou krojového plesu. Představili ho tam totiž jako nového krále velkolepé krojované jízdy, která se tam pojede 25. května.
Krojový ples má ve Vlčnově dlouholetou tradici.
„Poprvé byl zorganizován v roce 1972 z iniciativy místní Osvětové besedy pod tehdejším vedením Jiřího Jilíka, v té době učitele vlčnovské základní školy. V současnosti je ples specifický především tím, že se na něm na veřejnosti představuje nově zvolený král," uvedla ředitelka Klubu sportu a kultury ve Vlčnově Olga Floriánová.
Premiéru na krojovém plese mělo také představení družiny chlapců z ročníku 1996. Ti nového vládce, s nímž pojedou v květnu jízdu králů, přinesli do sálu vlčnovského Klubu sportu a kultury, jak už je tu tradicí, na ramenou, což byl nejsledovanější moment sobotního večera.
Žák páté třídy František Šobáň přiznal, že si přál, stát se vlčnovským králem, tak jako před devětadvaceti lety jeho tatínek, nebo před šesti lety jeho bratr Petr.
„Rodiče si ale při první návštěvě legrútů, loni v prosinci vzali nějaký čas na rozmyšlenou, než kývli na to, že mě dají za krále," prozradil jedenáctiletý František, kterého při defilé doprovázely dívky z ročníku 1996 ve slavnostních krojích, takzvané družice.
Sál Klubu sportu a kultury ve Vlčnově ožil během krojového plesu úchvatnou barevností nejen vlčnovských krojů, ale i tradičních oděvů z Horňácka, Kyjovska, Luhačovického Zálesí i z Valašska. Muzikantskou stránku plesu letos obstaraly dechová hudba Vlčnovjané a domácí cimbálová muzika Čardáš. Krev v žilách návštěvníků rozproudil folklorní soubor Vlčnovjan a Mužský sbor Vlčnov.
„Před plesem měla plné ruce práce správkyně krojového fundusu klubu, Barbora Chvilíčková. Ta kroje prala, škrobila, žehlila a upravovala tak, aby všem správně seděly a jejich nositelé si v plné parádě ples vychutnali," dala nahlédnout do zákulisí bálu Olga Floriánová.
Ve Vlčnově se jezdí populární jízda králů každý rok. Ačkoliv je to stará lidová slavnost dosud neznámého původu, jako první ji zaznamenal vlčnovský spisovatel Jan Janča (1866 až 1928).
„Byl to právě Janča, který ve svých memoárech Z Jožkových zápisků, popisuje své dětství ve Vlčnově, tedy 70. léta 19. století, v nichž jako první vylíčil tamní jízdu králů, o níž do té doby nebyla žádná zmínka," sdělil jeden ze strůjců krojových plesů ve Vlčnově, spisovatel a bývalý šéfredaktor Slováckých novin Jiří Jilík. A byl to právě Jan Janča, přítele, malíře Joži Uprky, kterého přivedl do Vlčnova. Ten pak 90. letech 19. století namaloval svůj nejslavnější obraz, Vlčnovskou jízdu králů.
Za krojovým plesem, představením nového krále a jeho družiny přišly v sobotu do Vlčnova ze všech stran Moravy davy návštěvníků.
„Byli jsme okouzleni krásou krojovaných dívek a mládenců z ročníku 1996 i jejich panovníka, kteří budou hlavními účastníky květnové jízdy králů, a na plese byli představeni. Odnášíme si domů zážitek na celý život," nechali se slyšet Jiřina a Petr Kracíkovi ze Vsetína.
Jízda králů patří k nejznámějším folklorním zvykům u nás. Kořeny má v pohanských dobách, kdy mladí chlapci soupeřili při vyhánění dobytka a nejlepší z nich se stal králem. Druhý původ tradice vysvětlují etnografové, jako připomínku útěku uherského krále Matyáše Korvína před Jiřím z Poděbrad.
Aby se neprozradil svým vzhledem a mluvou, oblékl se prý do ženského kroje a do úst si vložil růži. Jízda králů se letos pojede také ve třech dalších obcích Slovácka, v Kunovicích, Hluku a ve Skoronicích na Hodonínsku. Jízda králů byla 27. listopadu 2011 zapsána do reprezentativního seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.
Slovácký deník, 26.1.2014, Zdeněk Skalička
Foto: Zdeněk Koníček
Datum poslední aktualizace: 27. 1. 2014 0:00